„Droga” to dla mniej jedno z najbardziej niezwykłych słów jakie istnieją. Droga, czyli przemieszczenie się z jakiegoś punktu do innego. Można pojmować ją dosłownie w kontekście podróży po mieście, kraju, świecie. Można o drodze mówić też w kontekście podróży wgłąb siebie. Sześć wyjątkowych książek z motywem drogi. Tym razem o nich.
„Oto jest…”, Miroslav Sasek. Wydawnictwo Dwie Siostry
Książkowa seria „Oto jest…” to mój (a teraz już nasz) must-have na półce, gdziekolwiek akurat mieszkam/mieszkamy. Uwielbiamy zaglądać do obrazkowo-tekstowych historyjek o sześciu miastach świata: Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, Wenecji, Monachium, Londynie i Monachium. Miroslav Sasek, genialny czeski autor i ilustrator stworzył na stronach swoich książek światy niezwykle, które zachwycają przepiękną kreską i pełnymi humoru ciekawostkami o ów miastach. I tak z książki „Oto jest Rzym” dowiedzieć się można np., że aby zwiedzić miejskie katakumby zamiast biletu dostaje się świeczkę, z „Oto jest Paryż”, że w mieście, co niedzielę niedaleko katedry odbywa się psi targ, a z „Oto jest Nowy Jork”, że na dachach budynków są zbiorniki na wodę.
I jeszcze informacja dla tych, dla których nie ma znaczenia czy książka wydana jest w języku polskim czy angielskim. W tym drugim, w serii „Oto jest.. ” znajdziecie historyki o 18 miejscach.
„Zapytaj pilota”, David Miles. Wydawnictwo Czarna Owca
„Zapytaj pilota” to kolejna pozycja obowiązkowa na waszej półce zwłaszcza jeśli wasz maluch jest fanem/fanką samolotów. Autor książki, David Miles, to miłośnik lotnictwa od najmłodszych lat, kapitan w Horizon Air.
W swojej książce Miles – pilot i ojciec – odpowiada na dwadzieścia cztery pytania dzieci, i co ważne odpowiada w sposób prosty i przystępny. Miles udziela wyczerpujących wyjaśnień dotyczących m.in. odpraw bagażowych – dlaczego w ogóle przez nie przechodzimy i gdzie trafia nasz bagaż, turbulencji – dlaczego w samolocie trzęsie, dziwnego uczucia w uszach (skąd się bierze), kariery pilota i jego zarobków, wreszcie tego jak to się dzieje, że samolot w ogóle jest w stanie się unieść i przewieźć pasażerów, przy okazji nie wpadając na inny samolot (uff!).
Ciekawe treści wspomagają tu świetne, kolorowe ilustracje. Całość pięknie wydana – gruba okładka i gruby papier.
„Antaktyda. Topniejący kontynent”, Karen Romano Young. Wydawnictwo Czarna Owca
Antarktyda to dla mnie najbardziej niezwykły kontynent i ogromne marzenie, żeby tam jeszcze w życiu dotrzeć. Książki autorstwa Karen Romano Young (badaczki polarnej, specjalizującej się w nurkowaniu głębinowym, a poza tym pisarki, ilustratorki i twórczyni komiksów naukowych) nie mogło więc u nas zabraknąć.
Romano zabiera nas w podróż tajemniczą i pełną sekretów do krainy, w której panuje jeden z najbardziej surowych krajobrazów na ziemi, a jej mieszkańcami są niesamowite stworzenia: pingwiny, foki, wieloryby, orki, słonie morskie i kilka gatunków ptaków morskich. Jaka Antarktyda była kiedyś? Jaka była, gdy w 1773 roku po raz pierwszy dotarł tu człowiek – kapitan James Cook? Jak żyje się w miejscu, gdzie temperatura potrafi spać do -89,2°C? Jak funkcjonują stacje badawcze? Co kryje w sobie lód i jak zmiany klimatyczne wpływają na istnienie kontynentu? Oczekujcie niezwykłych informacji i wspaniałych ilustracji.
„Świat na spokojnie. Ćwiczenia pozwalające uwolnić się od lęku”, Barbara Towar, Cristina Picazo. Wydawnictwo Czarna Owca
Podróż wgłąb siebie – to dopiero fascynujące przeżycie. W taką zabierają nas Hiszpanki: Barbara Tovar – psycholożka i ekspertka od pomagania małym i dużym w radzeniu sobie z lękiem oraz Cristina Picazo – ilustratorka książek dla dzieci. Naszymi przewodnikami są w książce Carla i Oscar, z którymi dotrzemy na planety zwane Umysłem, Ciałem i Działaniem. Na pierwszej dowiemy się jak panować nad swoimi myślami, wzmacniać te emocje, które są najbardziej przydatne i trzymać na wody te, które czasem mogą nam przeszkadzać. Na planecie Ciało nauczymy się jak się relaksować, rozciągać i cieszyć własnym ciałem, bo ciało to dom, w którym spędzimy całe życie. Ważne jest więc, aby o nie dbać. Wreszcie na planecie Działanie nauczymy się doświadczania nowych rzeczy i stawiania czoła przeszkodom czy problemom. „Świat na spokojnie. Ćwiczenia pozwalające uwolnić się od lęku”, to w zasadzie podróż, którą każdy powinien – nie lubię słowa „powinien”, zamienię je więc na warto – a zatem warto, aby każdy się w nią wybrał.
„Gdańsk z lotu ptaka”, Michał Rusinek. Wydawnictwo Literatura
Dla mieszkańców Gdańska i miłośników miasta tytuł ten będzie szczególnie ciekawy. Fantastyczny Michał Rusinek ze swoim nie mniej fantastycznym poczuciem humoru zabiera nas w „Gdańsku z lotu ptaka” w podróż po wyjątkowym polskim mieście, a jako przewodnika – przewodniczkę raczej – wybiera mewę. Morski ptak rozpoczyna zwiedzanie miasta od przedstawienia się w żartobliwym tonie, a następnie nie tracąc czasu przedstawia wyjątkowe miejsca w mieście. Jest tu więc Złota Brama, od której zaczyna się spacer ulicą Długą aż do Motławy, a po drodze mija się przepiękne kupieckie kamieniczki, Ratusz, Dwór Artusa i wreszcie Fontannę Neptuna. Są też niezwykłe rzygacze, przy których nie sposób co chwila się nie zatrzymywać i bursztyny, z których Trójmiasto jest znane. Spodziewajcie się 40 stron wyjątkowej zabawy.
„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy. Wydawnictwo Dwie Siostry
A to już książka, której nikomu przedstawiać nie trzeba. „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” (edycja fioletowa) to rozszerzone wydanie bestsellerowego atlasu (edycja niebieska). Znajdują się tu mapy aż 66 krajów (o 24 więcej niż w edycji niebieskiej i o 8 więcej niż w edycji pomarańczowej).
„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” to 158 stron przepięknych ilustracji i szalenie ciekawych faktów o najbardziej niezwykłych miejscach naszej planety. To książka, która rozbudza ciekawość u najmłodszych, a i dorośli sięgają po nią z radością. U nas – jedna z książek, po które sięgamy najczęściej.